ניקוי שטיחים מקיר לקיר

ניקוי שטיחים הוא נושא מורכב ומסועף.

יש המון סוגים של שטיחים. במאמר זה נתייחס לשטיחים מקיר לקיר ולשטיחים רגילים ("שטיחים אזוריים"). שטיח הוא למעשה כל בד שארוג בעבודת יד או במכונה והוא מונח על הרצפה.

עם השנים התפתחה תעשייה של יבוא שטיחים מיוחדים מהמזרח.

שטיחים עבודת יד, ובייחוד שטיחים מהמזרח שעשויים מחומרים פחות מעובדים, הם שטיחים עדינים שצריך לנקות בזהירות. ישנם שטיחים שהצבעים שלהם אינם יציבים ועם הזמן נוצרות בהם גלישות צבע. במקרה כזה חשוב לשים לב שהניקוי אינו מחמיר את גלישות הצבע.

ישנם שטיחים אחרים שאינם דורשים זהירות יתרה אלא להיפך – ניקוי מאסיבי יותר. כך למשל שטיחי שאגי ושטיחים אחרים בעלי סיבים ארוכים יחסית נוטים לצבור אבק ולכלוך רב, וחשוב לנקות אותם לפחות פעם בשנה בניקוי עמוק מעבר לניקוי ביתי של שאיבת האבק. מטבע הדברים, יש צורך בשימוש ביותר מים וחומרי ניקוי, הייבוש אורך זמן רב יותר, ולכן בדרך כלל לא ניתן לנקות שטיחים מסוג זה בבית אלא נעדיף לאסוף את השטיח ולנקות אותו במפעל.

 

בתהליך של ניקוי שטיחים מקיר לקיר מאוד מאוד חשובה הכנה – השלב הראשון הוא שאיבה טובה. 

יש שואבי אבק מקצועיים – הם אינם דומים לשואבים הביתיים של דייסון למשל. מדובר בשואבים ייעודיים ומיוחדים לניקוי שטיחים מקיר לקיר. יש להם "שואב חובט": המכונה מסרקת את השטיח, אוספת ממנו שערות, פירורים, שאריות של אוכל ופירורי אבק גדולים שאינם נשאבים בשאיבה ביתית.

לאחר שאיבה יסודית של השטיח עצמו אנחנו שואבים את הפאנלים, יורדים על הברכיים עם ידית צרה במיוחד ושואבים את הפנלים מלמעלה ומלמטה, שם מתרכז בדרך כלל המון אבק ושאריות של לכלוך.

אחרי ששאבנו אנחנו מזהים את האזורים הבעייתיים שבהם צריך לטפל בהם באופן ממוקד לפני הטיפול הכללי - בפרי ספריי כמו בניקוי ספות. 

איפה הלכלוך נוטה להתרכז?

 

 

באזורים שבהם הולכים הרבה: במדרגות הראשונות ובאופן כללי במרכזה של כל מדרגה, במרכז המסדרון, שם דורכים בדרך כלל יותר מאשר בצדי המסדרון. 

 

בכניסה וביציאה מחדרי הרחצה והשירותים, שם בדרך כלל יש ריכוז של מים מלוכלכים שיוצרים את הכתמים, ומטפלים בהם באופן פרטני בדומה לניקוי ספות, לכל כתם יש את החומר מיוחד שלו. 

אחרי שטיפלנו בכתמים בצורה של פרי ספריי, ריסוס מקדים, אנחנו בדרך כלל עובדים עם מכונת הברשה בקצף יבש. יש שטיחים שמתאימים לשימוש עם מכונת פוליש עם מברשות וקצף יבש, ובשטיחים אחרים מדלגים על שלב זה. פעולת המכונה היא הברשה וקרצוף יחד. 

השלב הרביעי הוא השלב העיקרי, בדומה לניקוי ספות: בשלב זה משתמשים במכונות הזרקה-יניקה גדולות, ששוטפות את השטיחים. השטיפה נעשה כמו בספות – הזרקת מים חמים, ובמקביל שאיבה חזקה (יניקה) של המים, הלכלוך וחומרי הניקוי, וחוזר חלילה. הפעולה הזאת נעשית כמה פעמים עד שהשטיח נקי. לבסוף אחרי שהשטיח ספג את הסבון אנחנו שואבים אותו היטב, עד שהשטיח לח. בשטיחים מקיר לקיר כמעט תמיד מפעילים לאחר הניקוי מפזרי אוויר או מפוחי אוויר שמייבשים את השטיח בצורה מהירה, בין שלוש לשמונה שעות עד לייבוש מלא.

אין כמו שטיח נקי ורך תחת רגליים יחפות...